Posted on Leave a comment

Genital Bölgede Kaşıntı Nedir?

Genital Bölgede Kaşıntı Nedir?

Genital Bölgede Kaşıntı Ve Kızarıklık

Genital Bölgede Kaşıntı Nedir? Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık durumu rahatsız edici seviyelere ulaşabilmektedir. Kadınların büyük bir oranında meydana gelen genital bölgede kaşıntı ve kızarıklıkları, çok daha rahatsız edici olmaktadır.

Kadınların % 75’i en az bir defa bu enfeksiyon durumunu geçirmektedirler. Normal zamanlarda vajinal bölgede mantarlar bulunmaktadır ve bu mantarlar herhangi bir sorun yaşanmasına neden olmazlar. Ancak bazen enfeksiyon gibi durumlarda, genital bölge çok fazla kaşınır ve kaşıdıkça da kızarıklık meydana gelir. Bu durum cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir ve cinsel hayatı olmayan kadınlarda da genital bölge enfeksiyonu görülebilmektedir.

Değişik sebeplerle oluşan genital bölgede kaşıntı ve kızarıklık sorunu, daha iyi tedavi edilebilmek için hasta jinekolojik muayeneden geçirilmektedir. Candida albicans da denilen mantarların sebep olduğu genital bölgede kaşıntı sorunu ile vajinada çok yoğun bir kaşıntı meydana gelmektedir. Ayrıca peynir kesiğine benzeyen beyaz renkte ve kokusuz olan akıntı da bu durumun en önemli belirtilerinden biridir. Bazı kişilerde bu akıntı çok daha yoğun olabilmektedir.

Dış genital bölge kısmında, enfeksiyon kaynaklı kaşıntıya bağlı olarak kızarıklıklar da oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda idrar yaparken meydana gelen tahrişlerden dolayı yanma hissi oluşur. Bu durumları yaşayan kadınların kesinlikle ihmal etmeden tedavi için doktora görünmesi gerekmektedir. Herkeste görülen genital bölge kaşıntısı ve kızarıklığı aynı sebepler ile olmamaktadır. Bu nedenle her hastaya uygulanacak tedavi de değişebilmektedir.

 Vajinada Kaşıntı Ve Şişlik Neden Olur?

Kadınların büyük bir bölümünde belirli zamanlarda görülen vajinal kaşıntı ve şişliklerin sebepleri kişiye göre değişmektedir. Genel olarak bağışıklık sistemi çok zayıflayan kişilerde oluşan bu durum, mantar sebebi ile de görülebilmektedir. Vajinal kaşıntı vajina döl yatağında meydana gelebilmektedir. Ayrıca dış cinsel organda da görülebilen bu durum ciddi sorunlara yol açmaktadır. Vajinal bölgede meydana gelen kaşıntı ve şişliklerin sebebi şunlardır:

  • Beslenme Hataları

Çok fazla miktarda hamur işleri ya da şekerli besinler tüketildiğinde bu durum idrarda asit miktarını artırmaktadır. Bu nedenle de ud yerinde kaşıntı sorunu meydana gelmektedir.

  •  Şeker Hastalığı

Vücutta şeker oranının artmasına bağlı olarak meydana gelen kaşıntı ve şişme, şeker seviyesi düzeldiği zaman geçmektedir.

  •  Çeşitli Mikroplar

Değişik mikroplar kadınların vajinasında iltihaplanma ve yanmaya neden olmaktadır. Bu da beyaz akıntının oluşmasına neden olur.

  •  Parazitlerin Etkisi

Umumi tuvaletlerden, banyo veya havuz gibi yerlerden insanların vücuduna bulaşan parazitler, vajinanın dış kısmına yerleşerek orada üremelerine devam ederler. Bu da ilerleyen zamanda hem kaşıntıya hem de kızarıklıkla gelen şişmeye neden olmaktadır. Bu durumda meydana gelen akıntı ilk olarak beyaz akarken daha sonra yeşil ve sarı bir hal alır ve kokmaya başlar.

  • Beyaz Akıntı

Özellikle ergenlik çağına girerken yumurta akına benzeyen rahim ağzı salgısı, dışarıya doğru akar ve bu durum son derece normaldir. Zayıflık, kansızlık ve hazımsızlık nedeni ile oluşan beyaz akıntılar, tedavi edilmediği zaman sarı ve yeşil renge dönüşerek pis kokmaya başlar. Bu da iç çamaşırı kirleterek kaşıntı ve şişmeye neden olur.

 Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajinada meydana gelen kaşıntının kişiye göre nedenleri değişmektedir. Herkeste görülebilen vajinal kaşıntı sorunu dikkat edilecek bazı püf noktalar ile daha iyi bir hale getirilebilmektedir. Öncelikle kaşıntıyı önlemek için ud yerlerinin terlemesine engel olunmalıdır ve ud bölgesi ılık su ile sürekli yıkanmalıdır.

Çay ve kahve gibi içecekler ile çilek, domates ve kavun gibi yiyecekler tüketilirken dikkat edilmelidir ve aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca günde 2 – 3 tane limon yemek kaşıntıya iyi gelmektedir.

Şeker hastalığı sorunu olanla kaşıntının oluşmaması için salatalık ve marulu çok fazla tüketmelidir. Dut yaprağı veya mersin bitkisi 3 litre sıcak suya 2 avuç koyularak 30 dakika bekletilir ve vajina bu su ile yıkanırsa kaşıntı geçmektedir.

Genital bölgenin genel olarak bu sorunla karşılaşmaması için iç çamaşırı sık sık değiştirilmelidir. Hijyen ve temizliğe çok önem verilmelidir. Özellikle külotlu çorap giyen kişilerin bu alışkanlığından vazgeçmesi gerekmektedir. Ayrıca parfümlü sabun da kullanılmaması gerekmektedir. Vajinada meydana gelen kuruluk için vajina kremi kullanmak da genital bölge kaşıntısına iyi gelmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir